HomeYurt Dışı Express Uçak Kargo Gönderimi

Sorularınız

  • Hangi firmalarla express gönderim yapılabilir?
  • Hava ulaşımı ile express aynı servis midir?
  • Express servis ile bir yurtdışı gönderimi kaç günde alıcısının eline ulaşır?
  • Express kargoda fiyatlar nasıl belirleniyor?

EXPRESS KARGO NEDİR?
Express Kargo Nedir
Express kargo  yurtdışına gönderim yapan  herkes için büyük önem taşır. Çünkü ister şahıs olsun ister kurum yurtdışına kargo gönderen gönderimini en kısa müddette hatta deyim yerindeyse “Işık Hızı”nda varış adresinde olmasını ister. İşte Express kargo kullanıcılarına tam da bunu sağlar.

Yurtdışına kargo göndermek isteyen kişi ya da kurumun gönderisini en hızlı yurtdışı kargo hizmeti ile yerine ulaştıran nakliyat şekline genel olarak express kargo ismi veriliyor. Aslında en hızlı yurtdışı kargo dersek de yanlış söylemiş olmayız.

Artık hemen hemen aynı gün teslimat hızına ulaşan express kargoda, kargonun gönderileceği ülke önem arz etse de ortalama olarak 1-3 iş günü içinde dünyanın hemen her noktasına gönderim yapılabiliyor. Express kargo ile yurtdışı kargo paketi alıcısına sağlam ve zamanında ulaşıyor.

EXPRESS UÇAK KARGO
Express uçak kargo, göndericilere hız ve güvenliği vadeden taşıma şekli olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle son yıllarda artan “en süratli” kargo talebinin karşılamak isteyen şirketler, filolarını gün geçtikçe büyüterek, ulaşılan nokta sayısını da artırarak express uçak kargo hizmeti veriyor ve dünyanın tam anlamıyla her yerine ulaşılabilmesini sağlıyor.

Bu hizmet kapıdan kapıya kargo gibi de verilen bir hizmettir. Jet hızında yerine ulaştırılmasını dilediğiniz kargonuzu alması için kargoyu gönderecek şirketi arayıp paketinizin alınması için not bırakıp, gelen kuryeye gönderiyi teslim edilirsiniz. Uçak kargo ile örneğin Almanya’ya gönderimini yapmış olduğunuz paketiniz gümrüğe doğal olarak olsa bile, bu işlemlerin tamamlanmasından sonrasında gümrükten alınıp, varış adresine teslim edilir ve kapıdan kapıya kargo hizmeti böylece alınmış olur. Burada hem gönderenin hem de alıcının konforu düşülmüş, hem de paketi teslim etme/ teslim alma aşamasında zaman kaybı yaşamasının önüne geçilmiş, böylece dört dörtlük bir hizmet verilmiş olur. Tersi durumda gönderici kargosunu teslim etmek için taşımayı yapacak kargo firmasına kendisi gidecek, varış adresindeki alıcı da kapısına kadar getirilecek bir paketi almak için, bir ihtimal de işinin başından kalkıp kargo şubesine kadar girmek zorunda kalacaktı.

EXPRESS KARGODA KİLOGRAM VE BOYUTA DİKKAT
Express kargo gönderecek bir kişi ya da kurumun bu hizmette kilo ve boyut sınırlamaları bulunduğunu bilmesi gerekiyor. 0.5 kg ile 30 kilo arasındaki kargolar ile operatörün çalıştırdığı uçağın büyüklüğüne gore 180 santimetre, 240 santimetre ve 270 cm’den büyük olmayan gönderiler express servis ile taşınabiliyor.

HAVA KARGO İLE ARASINDAKİ FARKLAR
Hava Kargo ile Express aynı servis midir?
Express diyince akıllara hemen hava kargo geliyor. Hava kargonun ne olduğunu anlatacak en net tanım; “Yurtdışına gönderilmek istenen ürün yahut malların uçaklar tarafınca taşınması”dır.

Hava kargo ile express gönderinin arasındaki en mühim ve tek ayrım da aslında express kargonun daha hızlı olması ve gönderene ciddi derecede vakit kazandırmasıdır. Bunun haricinde bir ayrım, avantaj yada dezavantaj da yoktur.

EXPRESS KARGO İLE 1 GÜNDE TESLİMAT
Express kargonun ve dolayısıyla hızlı teslimatın en çok önem kazanıldığı alan yurtdışı gönderimleri olarak karşımıza çıkıyor. Dünyanın herhangi bir ülkesine evrak yahut ticari ürün gönderimi yapan ve bunun da en acele şekilde varış adresine ulaşmasını isteyenler ‘Yurtdışı Express Kargo’ alternatifini kullanma yolunu seçiyor. Yurtdışı express kargo ile Türkiye’den herhangi bir ülkeye veya başka bir ülkeden Türkiye’ye rahatlıkla gönderim yapılabiliyor, gönderiler kısa vakit içinde alıcısının elinde olabiliyor. Bunun için yurtdışı Express kargo gönderimi icra eden firmalara başvurmak ve paketinizi teslim etmek dışında yapmanız gereken başka hiç bir şey de yok. Bu yolla Türkiye’ye coğrafi olarak yakın ve uçak seferlerinin oldukça yoğun olduğu Avrupa ülkelerine 1 iş günü içinde, Uzakdoğu ve Afrika ülkelerine de 3 iş günü arasında teslimat yapılmaktadır. Standart hizmet alarak daha uzun sürecek bir süreç böylece olabildiğince kısaltılmaktadır.

Buraya kadar anlattığımız express servis ile Almanya, ABD, Çin ve Avustralya’ya kaç günde teslimat yapılabiliyor gelin ona da göz atalım.

Almanya: Ortalama 1 iş günü

ABD: Ortalama 2 iş günü

Çin: Ortalama 2 iş günü

Avustralya: Ortalama 3 iş günü.

Bu noktada teslimat süresini yurtdışı kargonun gönderileceği ülkenin uzaklığı ve uçuş sıklığının etkilediğini de belirtelim.

EXPRESS GÖNDERİM FİYATLARI
Express Kargo fiyatlar nasıl belirleniyor?
Express serviste, gönderim ücretleri haliyle öteki yurtdışı kargo gönderim şekillerine nazaran biraz daha fazla.

Express gönderilerde temelde 30 kg altı ve 30 kg üstü olarak değerlendirme yapılıyor ve fiyat ona bakılarak belirleniyor. Tek konşimento düzenlenerek yapılacak çıkışlarda kg sınırlaması ise 300 kilo’dır.

Express kargo ücretleri, yurtdışı gönderilerde en önemli konu olarak karşımıza çıkıyor. Kargo ücretleri gönderilen paketin gideceği ülkenin uzaklığının yanı sıra o ülkeye düzenlenen uçak seferlerinin sıklığına ama ilk önce gönderinin ağırlığına göre değişir. En ağır kargo için en yüksek express kargo ücretleri söz konusu olurken, hafifçe gönderilerde daha düşük ücretlerle karşılaşılır.

GLOBAL KARGO FİRMALARI
Express Firmalar
Express kargo hizmetini dünya çapında veren önemli kargo şirketleri var. Kendi uçak filoları bulunan bu firmalar;

DHL
UPS
TNT
FEDEX olarak sıralanabilir.
Türkiye’de ise PTT’nin TURPEX hizmeti express gönderilerde müşterilerini bekliyor.

TNT EXPRESS
Hollanda merkezli bir şirket olan TNT 200’ü aşkın ülkeye kapıdan kapıya uluslararası teslimat sözü veriyor. Bu sözü verirken de en süratli olma, isteğe bağlı olarak aynı gün içerisinde teslim etme iddiasını ortaya koyuyor.

FEDEX’in 2015 senesinde TNT Express’i satın almasıyla birlikte dünyaya gelen büyük güç Avrupa’dan Ortadoğu’ya, Asya Pasifik ülkeleri, Çin ve Güney Amerika’yı da kapsama alanına almıştır. TNT’nin sağlamış olduğu hizmette isteğe bağlı garantili sabah teslimatı, kapıdan kapıya hizmet, çevrimiçi kargo takibini yanı sıra ilave hizmetler de vermektedir.

FEDEX EXPRESS
1971 yılında Federal Express ismi ile kurulan FEDEX bununla birlikte dünyaya express kargo teslimatını tanıtan ve hali hazırda dünyanın en büyük hızlı kargo şirketlerinden biridir. 2015 senesinde TNT’yi de bünyesine katmasıyla birlikte en büyüklerden biri olmuş ve ABD’nın 25 kentine kargo taşımacılığı yaparak başladığı kargo hizmetini tüm dünyayı kapsar hale getirmiştir.

Şirket bugün 669 uçak ile dünya üstünde 220 ülke ve bölgede müşterilere express kargo hizmeti veriyor.

DHL EXPRESS
1969 yılında kurulan DHL, Amerikan merkezli Alman lojistik firması. Yılda 1.5 milyon parsel teslimatı yapan DHL express kargo gönderimlerinde de oldukça iddialı. DHL, özellikle hava kargoda dünyanın en büyük lojistik firması olarak karşımıza çıkarken, Şirket yılda 1,3 milyar parsel teslim ediyor

Şirket dünya çapında 220’den fazla ülke ve bölgede 380 bin çalışan ile DHL express gönderimlerinin tam zamanında yerinde olmasını sağlıyor.

UPS EXPRESS
UPS Express rakipleri içinde en eski tarihe sahip olan kargo/kurye şirketidir. 1907 yılında ABD’de kurulan firma bugün günlük 2,8 milyon paket ve belge teslimatı gerçekleştiriyor. Günlük uluslararası 1090 uçuş gerçekleştiren UPS Express dünyanın 220 ülkesine en süratli şekilde ulaştırmayı taahhüt ediyor.

UPS Express 220’den fazla ülke ve bölgede Kuzey Amerika ve Avrupa’daki her adrese uluslararası kargoların express hızıyla ulaşmasını sağlıyor.

PTT EXPRESS (TURPEX)
Son olarak PTT Express başlığı altında PTT’nin 2013 yılından bu yana verdiği TURPEX hizmetinden de bahsedelim. PTT, “TURPEX” hizmetinde teslim zaman taahhüdü veriyor. Ve bu vakit içinde yurtdışı kargonun teslimatını gerçekleştiriyor.

PTT express kargo hizmeti ile evrak, doküman, hediyelik eşya, uluslararası bedelli-bedelsiz ve geçici ihracat eşyaları, fuar ve sergilerde tanıtılmak suretiyle ürün ve yayınlar gönderilebilmektedir. Kurumun yurtdışı kargo hizmetleri kapsamında verdiği PTT Express kargo ile gönderilen paketin takibi “Gönderi Takibi” sekmesinden yapılabilmektedir. Ancak PTT’nin express hizmeti yine de yurtdışı kargo hizmeti veren şirketlere nazaran birazcık daha uzun müddette teslimatın söz konusu olduğu bir hizmettir. Örneğin Almanya’ya bu servis ile gönderilen bir kargo 3 gün içinde varış adresinde olmaktadır.

ÇİN EXPRESS KARGO
Çin Express kargo rakamları son yıllarda ciddi anlamda yükselme eğilimi gösteriyor. Türkiye’nin dünyada üçüncü, Doğu Asya’da ise en büyük ticaret ortağı konumunda olan Çin’e kargo göndermek isteyenler, İstanbul-Pekin arasındaki 7 bin kilometreden fazla olan mesafeyi uçakla aşmak isteyecek ve Çin express kargo hizmeti alarak gönderilerini en kısa sürede gönderme yolunu seçeceklerdir.

İZMİR EXPRESS KARGO
İzmir Express kargo işlemlerinde de kentin taşıdığı ihracat potansiyeline bağlı olarak artış yaşandığı gözlenmektedir. Ege Bölgesi’nin en büyük kenti olmasının yanı sıra Türkiye’nin en çok ihracat yapılan 4. kenti de olan İzmir’den yurtdışına gönderi yapmak için hem deniz  hem kara  hem de hava yolu kullanılıyor. Bu açıdan Türkiye’nin şanslı illeri içinde yer alan İzmir Express kargo hizmeti ile dünyaya en kolay, en süratli ve güvenli biçimde bağlanıyor.

EXPRESS KARGO TAKİP İLE GÖNDERİ DENETİM ALTINDA
Express kargo takip ile gönderinizi sizden çıkmış olduğu andan varış adresine ulaşana kadar adım adım takip edebilirsiniz.

Global kargo gönderim şirketleri ile gerek Türkiye’den herhangi bir dünya ülkesine, gerekse de yurtdışından Türkiye’ye gönderilen paketiniz için express kargodan takip yapabilirsiniz.

DHL, FEDEX, TNT ve UPS express kargo ile gönderdiğiniz yahut beklediğiniz herhangi bir kargo için express kargo takibi yapabilmek adına ihtiyaç duyucağınız tek şey kuryenin paketi teslim alırken, kolinin ya da zarfın üzerine yapıştırdığı barkod yani kargo takip numarasıdır.

Global kargo şirketlerinden hizmet alan bir şahıs veya kurumsanız, express kargo sorgulaması için yapmanız tek şey tek , gönderimi yaptığınız şirketin internet sitesine girip, gönderi takip araçları sekmesine olacak.

Bu sekmeye geldiğinizde karşınıza çıkan kutucuğa takip numaranızı eksiksiz ve doğru bir şekilde yazıp “ Takip et” butonuna basmanız yeterli olacaktır.

DHL kargo sorgulama ekranına 10 tane takip no yazıp çoklu takip yapabilirsiniz.

TNT Express kargo takip için ise yine şirketin internet sitesine girip takip veya referans numarasını gereken yere yazıp “Ara” demeniz yeterli olacaktır.

FEDEX Express gönderi takibinde ise 30 adede kadar gönderimin barkod numarasını, takip sayfasında bulunan yere yazmanız ve “Takip” sekmesine basmanız yeterli olacaktır

UPS kargo takip edeni için, sorgulama numarasının elinizde olmasının haricinde hiç bir bilgiye ihtiyacınız yok.

Express kargo takibi için ek olarak gönderim yapan firmanın şubeleri, akıllı telefonlara indirilen aplikasyonlardan da hizmet alabilir. Böylece etkin bir takip ile yurtdışı gönderinin varış adresine yetişme tarihi öğrenilebilir. Bu muamele ile sadece kargonun varış tarihi ile alakalı bilgi alınmaz tabiî ki. Eğer kargonun tesliminde herhangi bir gecikme yaşanıyorsa, bu gecikmenim nedenleri öğrenilip çözüm bulunup, gecikmenin önüne geçilebilmesi de olası hale gelir. Örneğin gümrükte oluşan bir sorun sebebiyle yaşanan gecikme, takip ile öğrenilip sorun ortadan kaldırılabilir.

Express kargo takip işlemini sadece gönderimi yapan şahıs ya da kurum yapmaz. Kargo takip numarasının ulaştırıldığı alıcı da, beklediği paketin ne vakit elinde olacağını öğrenmek için gönderi takip işlemi yapabilir. Alıcı, örneğin bir üretim için ihtiyaç duyulan parçayı istiyorsa, online express kargo takibi yaparak beklediği parçanın kendisine ulaşma zamanını ortalama olarak öğrenebilir ve iş planını bu bilgiye göre oluşturabilir. Yaşanacak bir gecikme ihtimalinde kargoyu gönderene ulaşıp gecikmenin nedenini öğrenip, gecikmenin ortadan kaldırılması için kendisinin de yapması gerekenler varsa bunları yapabilir. Kargo takip ile gönderinin bulunduğu ülkeye geldiğini öğrenen alıcı, bu bilgi ışığında kapıdan kapıya teslimatı beklemeden paketi kendisi de teslim alma yolunu tercih edebilir.

GLOBAL KARGO FİRMALARININ ÇÖZÜM ORTAĞI

Söz ettiğimiz, dünya çapında örgütlenmesi olan kargo şirketlerinin Türkiye şubeleri de var. Ancak Türkiye’den herhangi bir ülkeye ya da herhangi bir ülkeden Türkiye’ye express gönderimleri istiyorsanız sizin gelmeniz gereken yer Kargomkolay.

Kargomkolay, DHL, UPS, TNT ve FEDEX ile gerçekleştirdiği çözüm ortaklığı ile yurtdışı gönderilerinizi söz konusu şirketlerin servisini kullanarak daha ekonomik fiyatlarla yerine ulaştırıyor. Kişiye özel hizmet de cabası.

KARGOMKOLAY FİYATLARI

Kargomkolay ile 219 ülkeye express gönderilerin yurtdışı kargo fiyat listesine gelirsek.Anasayfamıza girdikten sonra kargonuzun ne kadar bir ücret karşılığında gönderileceğini öğrenebilirsiniz.

Ana sayfadaki “fiyat hesapla“ butonuna tıklayınca öncelikle karşınıza gelen sayfada sizden istenen varış ülkesi ve kargonun ağırlığı bilgisini vermelisiniz.

Örneğin Almanya’ya 10 kilogramlık bir kargo göndereceğiniz bilgisini verdikten sonra adınız soyadınız ve size ulaşılacak telefon numarasını verdiğiniz takdirde gönderim ücreti karşınıza çıkacaktır.

Tüm bilgileri doğru bir şekilde girip “fiyatları göster” butonuna bastığınızda  10 kilogramlık Almanya’ya olan gönderinin 122. 10 Euro’ya gönderilebileceğini öğrenmiş olacaksınız.

Tüm bu bilgiler ışığında artık yapmanız gereken tek şey kargonuzu teslim etmek üzere kurye çağırmak, sonrasını düşünmek de bizim işimiz…

Hakkımızda

İstExpress; uluslararası evrak ve paket taşımacılığı yapan, aynı zamanda mikro ihracat kabiliyetine sahip bir yurtdışı kargo gönderimi markasıdır.

Dünyadan güçlü iş ortakları sayesinde 220 ülkeye kargo gönderimi yapmak için en ekonomik çözümleri sunan İstExpress, güvenilir ve kaliteli hizmeti ilke edinmiştir.

Çağrı merkezi

1-800-555-500

ve ücretsiz teklif alın

Bültene üye ol

[contact-form-7 id=”3192″ title=”Newsletter”]